Monitoring

Monitoring jest to system pozwalający na zdalny podgląd na różne miejsca, obiekty w sposób ciągły, długoterminowy.

Obecnie jest stosowanych kilka typów monitoringu:

Monitoring IP jest idealnym wyborem wszędzie tam, gdzie od systemu wizyjnego, wymaga się rejestrowania bardzo szczegółowego obrazu. Unikalną zaletą tej technologii jest możliwość pracy kamer IP, w środowisku sieciowym LAN. Podłączenie kamer realizowane jest przez przewód sieciowy UTP, zakończony wtykiem RJ-45.
Technologia HDCVI – jest to rozwiązanie za pomocą którego możliwa jest transmisja danych oparta na kablu koncentrycznym. Można zatem zastosować modernizacje istniejącego już systemu analogowego lub jego zupełne zastąpienie na system HD-CVI, przy wykorzystaniu istniejącego okablowania. Technologia HD-CVI została stworzona przez firmę Dahua, natomiast na polski rynek jest wprowadzona między innymi przez markę BCS. System HD-CVI polecany jest wszystkim tym, którzy chcą wymienić przestarzały system analogowy, na nowocześniejszy, bez ponoszenia zbyt dużych kosztów. Jest to produkt łączący częściowo najważniejsze zalety urządzeń analogowych i systemów IP.
Technologia TURBO HD-TVI została stworzona przez firmę HikVision. Systemy monitoringu HD-TVI budowane są w oparciu o system analogowy, gdzie transmisja danych odbywa się po klasycznych przewodach koncentrycznych. Przyspiesza to proces instalacji oraz zmniejsza koszty poniesione na zmianę okablowania, która wymagana jest w przypadku systemów monitoringu IP. TURBO HD polecany jest osobom, które chcą zastąpić swój stary system analogowy CVBS lub częściowo go zmodernizować. Można także na urządzeniach HD-TVI zbudować całkowicie nowy system dozoru. Urządzenia tej technologii łączą w sobie mocne strony systemów analogowych i systemów monitoringu IP. Należą do nich przede wszystkich, wysoka rozdzielczość obrazu a także możliwość montażu systemu bez konieczności wymiany okablowania.

Analog High Definition jest coraz popularniejszym systemem, umożliwiającym transmisję obrazu wysokiej rozdzielczości (HD), po standardowych kablach koncentrycznych. Monitoring AHD, w pewnym sensie, łączy w sobie najważniejsze zalety systemów analogowych i IP. Przez co jest doskonałym wyborem do modernizacji przestarzałego monitoringu CVBS – korzysta z tego samego okablowania i może być wymieniany „na raty”. W takiej sytuacji kamery AHD można podłączyć do zastosowanego już rejestratora DVR (konieczna jest wtedy zmiana trybu pracy z AHD na CVBS).Kamery systemu AHD wyglądają praktycznie identycznie jak tradycyjne kamery analogowe. Jednak nie generują standardowego sygnału analogowego na wyjściu. Największymi zaletami technologii AHD są: Wysoka jakość obrazu System AHD cechuje się wysoką jakością generowanego obrazu – udostępnia kamery w rozdzielczości nawet do 2 Mpx i poprawnie odwzorowuje kolory. Co za tym idzie, jest doskonałym wyborem gdy wymieniamy przestarzały system analogowy i nie możemy sobie pozwolić na monitoring IP.
Composite Video Baseband Signal jest to najstarsza z dostępnych na rynku systemów CCTV. Obecnie jest on wypierany przez nowe, stale rozwijane technologie – IP, HD-CVI, AHD, itd. Mimo to klasyczny monitoring analogowy wciąż cieszy się popularnością, którą zawdzięcza:

Niskiej cenie – system CVBS jest najtańszym ze wszystkich systemów CCTV. Co w niektórych sytuacjach może się okazać kluczową kwestią.
Kompatybilności z systemami analogowymi innych firm – urządzenia tej technologii bez problemów współpracują z produktami analogowymi CVBS innych producentów. W przypadku urządzeń IP, HD-CVI, czy AHD, nie zawsze można liczyć na taką współpracę.
Prostej instalacji i konfiguracji – Poprawny montaż monitoringu analogowego nie przysparza instalatorom większych problemów. Budowa systemu odbywa się na standardowych kablach koncentrycznych, a konfiguracja ogranicza się do prawidłowego podłączenia. Nie jest wymagana specjalistyczna wiedza z zakresu konfiguracji urządzeń sieciowych, która jest niezbędna w przypadku montażu systemów IP.